PODSTAWY FILOZOFII ŚW. JANA PAWŁA II

Bytem nazywamy tę cząstkę istnienia, która niejako ubezwłasnowolniona już nie żyje, ale tylko bytuje według oddziałujących na nią sił duchowych czy fizycznych.

Niebyt to punkt w przestrzeni kosmicznej, który odczuwany jest przez człowieka poprzez zmysły przyrodzone takie jak słuch, węch, wzrok czy uczucie.

Duch posiada wolę, lecz ograniczoną do tego ile dostał. Brak w nim niekończącego się rezerwuaru życia – płomienia miłości.

Człowiek składa się z cząstek będących niebytem, wzbogacony o świadomość, które przemieniają niebyt w byt, wolę, która powoduje uduchowienie bytu oraz Słowo miłość, która definiuje czas życia w ciele.

Filozofia miłości odnosi się w kontekście filozofii myślenia do odszukiwania nowej drogi, na której pojawia się możliwość kochania i bycia kochanym. To inny szlak niż logiczne poszukiwanie Prawdy, praw uniwersalnych czy poznawania rzeczywistości. Jest też filozofia piękna, czyli sztuka posiadająca w swoim skarbcu zarówno elementy czynu jak i słowa, choć koncentruje się na wymiarze formy przekazu, czyli jak.

Reprezentantami tych filozofii w przeszłości byli zarówno ludzie czynu, jak i myśliciele.

Jezus (1) Zbawiciel od zła, (2) Odkupiciel win, (3) Słowo wcielone = Mesjasz dał opór wszystkim tym ideologiom pozbawionym umiaru i poszanowania dla innych sposobów życia. On to wprowadził hierarchię ważności, w której pierwszy Jest.

A. Początek dnia modlitwa

RESZTA

B. Środek dnia modlitwa

ŻYCIA

C. Koniec dnia modlitwa

Z.

Otrzymane 29.III.2021 KRK